cz sk

Okolo roku 1300 údajne hrali anglickí dedinskí mliekari hru Stool Ball, nazvanú podľa stoličiek, ktoré používali namiesto mét a behali okolo nich, keď sa trafili pálkou do loptičky. V 18. storočí študenti vymenili stoličky za akési kolíky vrazené do zeme a nazvali túto zábavu Goal Ball. V rovnakom období sa tiež po prvýkrát objavuje slovo Base-ball, ktoré uvádza aj Little Pretty Pocketbook vydaná v Amerike roku 1762.

Podoba hry, ktorá prekročila Atlantik práve do Spojených štátov, bola známa skôr pod názvami Rounders, Town Ball alebo Boston Ball.

O vzniku baseballu sa dodnes vedú spory. Podľa americkej verzie vynašiel túto hru roku 1839 dvadsaťročný kadet Abner Doubleday z Cooperstownu, kde práve preto o sto rokov neskôr vzniklo baseballové múzeum a Sieň slávy.

Už dňa 23. septembra 1845 založil newyorský úradník Alexander Cartwright prvý baseballový tím NEW YORK KNICKERBOCKERS. Tento muž napísal tiež prvé pravidlá, ktoré sa s malými obmenami používajú dodnes. Rok 1845 by sa dal nazvať baseballovým rokom nula, pretože od tohto roka je každý významný okamih v tomto športe starostlivo zaevidovaný v kronikách a encyklopédiách. Tak napríklad v roku 1857 bola založená prvá pravidelná súťaž, v ktorej hralo 16 klubov. Od tohto dátumu sa baseball stáva veľmi obľúbeným. Napokon baseball bol taktiež obľúbenou činnosťou na krátenie chvíľ amerického prezidenta Abrahama Lincolna a dodnes platí, že prvý nadhod sezóny najvyššej profesionálnej súťaže Major League Baseball hádže prezident Spojených štátov amerických.

V roku 1869 začal istý Herry Wright platiť svojim hráčom za výkon v zápase, a tak vznikol prvý profesionálny tím, ktorý sa volal CINNCINATTI RED STOCKINGS, teda "červené pančuchy". Sedem rokov nato, teda roku 1876, vznikla profesionálna National League, prvá polovica dnešnej známej Major League Baseball, v kterej zo začiatku hralo osem tímov. Druhá polovica American League bola založená až v roku 1901 a o dva roky neskôr, v roku 1903, sa najlepšie celky obidvoch súťaží stretli po prvýkrát vo Svetovej sérii o najlepší celok sveta.

Major League Baseball sa teda rozdeľuje na Americkú a Národnú ligu. Obidve majú po štrnásť tímov, ktoré sú rozdelené do dvoch skupín - Východné a Západné. Sezóna začína začiatkom apríla a po siedmych mesiacoch, keď každý tím odohrá 162 zápasov, sú známi víťazi jednotlivých skupín, ktorí najprv hrajú o víťazstvo vo svojej skupine a potom sa dva najlepšie tímy stretnú vo Svetovej sérii na štyri víťazné zápasy. Prvým majiteľom tejto cennej trofeje sa stalo družstvo BOSTON RED SOX, ktoré vo finále 1903 porazilo Pittsburks Pirates 5:3 na zápasy. Od roku 1905 nebol vynechaný jediný ročník, teda ani v období druhej svetovej vojny. Najúspešnejšími sú s 25 titulmi NEW YORKS YANKEES.

Baseball sa šíril s poľom pôsobnosti Američanov a s ťaženiami vojakov americkej armády. Odtiaľ možno sledovať pôvod popularity baseballu v štátoch Latinskej Ameriky, Japonsku či Tchaj-wane. V Európe začína byť tiež obľúbený predovšetkým v Holandsku a Taliansku. A tak niet divu, že sa zaradil medzi olympijské športy. V Los Angeles a v Soule ešte ako ukážkový šport, v Barcelone sa už udeľovali medaily a tie zlaté získali baseballisti Kuby. Softball sa stal olympijským športom až v roku 1996 na olympiáde v Atlante. V roku 2005 potom došlo k stiahnutiu baseballu a softballu z programu olympiády pre rok 2012.

Načítám