cz sk

Keď domorodí Indiáni stretli prvých Európanov a nechali ich nahliadnuť do svojho spôsobu života, nevedomky im tak venovali dar, ktorý bol veľmi praktický pri ďalších dobrodružstvách nových osadníkov. Tým darom bola závesná hojdacia sieť. A tak noví kolonisti, Španieli, Portugalci a ďalší, po namáhavom dni mohli nerušene zaspávať pri jemnom pohojdávaní pohodlnej hojdacej siete, chránení pred obťažujúcim hmyzom a dotieravými chrobákmi zo zeme. Tento dar od Bohov, ako ho nazývajú Indiáni, mal mnoho výhod v porovnaní s pevnými posteľami v období starej Európy. Hojdacia sieť (hammock) sa potom stala štandardným vybavením zaoceánskych lodí. V podpalubí sa od tej doby mohlo na menšom priestore ubytovať omnoho viac námorníkov, keď zavesili svoje lôžka nad seba. A ďalší priaznivý účinok na seba nenechal dlho čakať: ich spánok bol teraz pohodlnejší a teda aj hlbší, pretože neboli pri pohojdávaní lodí zmietaní z jedného konca lôžka na druhý, ale príjemne sa hojdali. Týmto odpočinkom získali omnoho viac síl do každého dňa.

Závesné hojdacie siete sú dodnes súčasťou každodenného života milióna ľudí v Južnej a Strednej Amerike, kde sú používané pri leňošivej relaxácii, spánku, jedle alebo posedení s priateľmi. Európský nábytok: stolička, pohovka, kreslo a posteľ v jednom - to všetko poskytuje jediná hojdacia sieť. Snáď preto sú obyvatelia Južnej Ameriky ráno plní nových síl a dobre odpočinutí, keď vstanú zo svojej závesnej siete.

Množstvo komfortu je úmerné množstvu vynaložených investícií do nej. O závesných sietiach to platilo už dávno. Čím väčšia totiž hojdacia sieť je, tým väčšie pohodlie môže svojim užívateľom ponúknuť. Vo veľkej sieti môžete ležať diagonálne, alebo rovno naprieč sieťou. Táto pozícia prospieva chrbtici - chrbát sa narovná. Pre deti nie je hojdacia sieť nikdy dosť široká. Deti sa rady v sieti samé alebo s kamarátmi hrajú, schovávajú sa, hojdajú alebo všelijako vyvádzajú. Hojdacia sieť by sa však nikdy nemala zamieňať s gymnastickým náradím a nenechávajte v nej deti bez dozoru.

Závesné hojdacie siete nie sú určené iba na spanie. Majú mnohostranné použitie a poskytujú deťom teplo a útočisko. Sú ideálnym miestom pre súkromie, odpočinok a hru, ktoré sú životne dôležité pre vývoj dieťaťa. V Karibiku sa hovorí, že z detí, ktoré spia v hojdacej závesnej sieti, budú v dospelosti vyrovnané osobnosti. Hojdacia sieť je pre deti výbornou skrýšou, ktorá má pozitívny vplyv na ich osobnosť. Je pre ne nielen nezáväznou radosťou, ale prispieva tiež k dobrému držaniu tela, rovnováhe a koordinácii.

Načítám