Prvé kolobežky sa začali objavovať na začiatku 19. storočia. Tieto kolobežky boli vyrobené z dreva a ich konštrukcia bola veľmi jednoduchá. Veľkou chybou na ich kráse bol hluk, ktorý pri jazde vydávali. Vývoj kolobežiek však postupoval ďalej, napríklad v dobách komunizmu boli veľmi populárne kolobežky s kovovou konštrukciou, kolesá mali klasické plášte ako pri bicykloch.

Na konci deväťdesiatych rokov vyrobila švajčiarska firma prvú skladaciu kolobežku z hliníka. Čoskoro bol tento typ kolobežky vyrábaný mnohými ďalšími firmami a stal sa populárnym v mnohých krajinách, najprv sa tak stalo v Japonsku, potom v USA, nasledovala západná Európa a približne v lete 2001 sme sa týchto hliníkových kolobežiek dočkali aj u nás. Kolobežky sú vyrábané v mnohých farbách, tak aby zaujali predovšetkým deti. Existujú však aj modely, ktoré sú určené pre dospelých. Líšia sa pevnejšou konštrukciou a väčšími kolesami. Zaujímavým spôsobom je pri skladacej kolobežke riešená brzda, na brzdenie je určený blatník zadného kolesa.

Neskôr sa stali veľmi populárnymi kolobežky s veľkými kolesami, ich výhodou je možnosť dosiahnutia vyššej rýchlosti ako pri skladacích kolobežkách. Vhodné je napríklad ich využitie v mestskej zástavbe. Pri tomto type sa na brzdenie využíva klasická brzda, ktorá se používa napríklad pri bicykloch. Tento typ brzdy funguje trením brzdových segmentov o ráfik.

Posledný menovaný typ se tiež využíva v rôznych súťažiach, či už ide o jazdu z kopca alebo o šprint. Naopak malé skladacie kolobežky z hliníka sú veľmi využívané na freestyle. Tento šport sa nazýva Scootering.

Výber kolobežky

Pri výbere kolobežky je dôležité určiť si, pre aké účely ju chceme používať a komu bude určená (vyrábajú sa kolobežky pre dospelýchkolobežky pre deti, ale aj kolobežky pre najmenších. Ďalším kritériom je nosnosť kolobežky, ktorá je predovšetkým u skladacích kolobežiek obmedzená. V prípade nákupu kolobežky pre deti a najmenších je vhodné zamyslieť sa i nad bezpečnosťou a dokúpiť prilbu a chrániče.

Význam má aj materiál rámu. U drahších modelov je kvalitný hliníkový rám, ktorý vyniká vysokou tuhosťou a nízkou váhou. V poslednej dobe sú v obľube i kvalitné kolobežky pre dospelých, ktoré majú veľké, obvykle 20 až 28 palcové kolesá. Opakom sú tzv. minikolobežky, ktoré sú väčšinou skladacie a majú malý priemer koliesok (väčšinou plastové kolieska, výnimočne nafukovacie), ktoré sú vďaka nízkej hmotnosti a skladovateľnosti ideálne na presuny po meste, do školy, do práce a pod. Pre deti vo veku 2-3 roky sú kolobežky pre najmenších s tromi kolieskami pre lepšiu stabilitu, alebo odrážadlá, ktoré čiastočne simulujú jazdu na budúcom bicykli.

Bezpečnosť

Pri jazde na kolobežke, by ste si mali dávať pozor na vašu bezpečnosť, ste totiž ešte viac zraniteľní než na bicykli. Vo vašej výbave by rozhodne nemala chýbať prilba, poprípade ďalšie chrániče.

Načítám